Späť na blog
03.11.2026

Anthropic pred vstupom na burzu

Diana BW
Diana Fatiková
Hlavná analytička Investago
Thumb Shutterstock 2790499881
16,3 mld.

Tržby za prvý polrok 2026

Oproti približne 1,2 mld. USD pred rokom. [1]

11 900+

Veľkí zákazníci

Od každého z nich firma vykázala tržby aspoň 100 000 USD za 12 mesiacov do 30. septembra 2026. [1]

974 mil.

Prevádzkový zisk za druhý štvrťrok 2026

O túto sumu prevýšili tržby prevádzkové náklady. [1]

Príležitosť

Ďalší rast môžu priniesť existujúci klienti

Anthropic vyvíja modely umelej inteligencie Claude. Firmy ich využívajú pri písaní kódu, spracovaní textu a vyhodnocovaní dokumentov. Claude môžu používať priamo v aplikácii alebo ho prostredníctvom programového rozhrania (API) pripojiť k vlastnému softvéru. [1]

Približne 80 % tržieb za prvý polrok 2026 pochádzalo zo služieb účtovaných podľa spotreby. Ak zákazník pri rovnakej jednotkovej cene spotrebuje viac, zvýši sa aj suma, ktorú zaplatí. Zvyšných približne 20 % tržieb tvorilo predplatné. [1]

Ak sa Claude osvedčí v jednom tíme, ďalšie oddelenie môže využiť už schváleného dodávateľa aj existujúce prepojenie s firemným softvérom. Pre Anthropic je to príležitosť zvýšiť tržby u toho istého zákazníka.

Ilustračné možnosti využitia u jedného zákazníka

Od jednotlivých úloh k pravidelnej práci

Claude pomáha vývojárom písať a kontrolovať kód. Keď sa nástroj osvedčí v jednom tíme, firma ho môže sprístupniť ďalším vývojárom.

Úspora času a kvalita výstupov rozhodujú o tom, či firma rozšíri používanie aj do ďalších tímov.

Výdavky existujúcich klientov rástli

≈ 9×

Tržby od tej istej skupiny klientov v treťom štvrťroku 2026 dosiahli približne 900 % hodnoty spred roka. Na pôvodných 100 USD tak pripadlo približne 900 USD. To predstavuje nárast asi o 800 %. [1]

Výpočet zahŕňa aj klientov, ktorí odišli alebo znížili spotrebu. Anthropic z neho vylučuje predplatiteľov programov Claude Pro a Max.

Podiel piatich najväčších klientov na tržbách klesol

Q1 2026 · päť najväčších klientov36 %
Q3 2026 · päť najväčších klientov21 %
Päť najväčších klientovOstatní

Podiel klesol približne z 36 % na 21 %, hoci v treťom štvrťroku tržby od každého z piatich najväčších klientov dosiahli podľa firmy nové maximum. [1][3]

Výsledky

Druhý štvrťrok už priniesol prevádzkový zisk

Podanie S-1 sleduje výdavky zákazníkov do septembra 2026, no úplné finančné výsledky uvádza do konca júna. Za druhý štvrťrok firma vykázala tržby 11,6 miliardy USD a prevádzkový zisk 974 miliónov USD. Na každých 100 USD tržieb pripadalo približne 8,43 USD prevádzkového zisku. Prevádzková marža tak dosiahla 8,4 %. [1]

V prvom štvrťroku prevádzkové náklady ešte prevyšovali tržby. V druhom štvrťroku vzrástli tržby oproti prvému približne o 144 %, kým prevádzkové náklady stúpli približne o 65 %. Tento rozdiel pomohol firme prejsť do prevádzkového zisku.

Za celý prvý polrok firma vykázala prevádzkovú stratu 693 miliónov USD. Čistá strata po započítaní finančných položiek a daní dosiahla 80,7 miliardy USD. Najväčší vplyv malo účtovné precenenie finančných nástrojov. [1]

Porovnanie prvých dvoch štvrťrokov 2026 v miliardách USD
Mld. USDQ1 2026Q2 2026
Tržby4,73111,555
Prevádzkové náklady6,39810,581
Prevádzkový výsledok−1,667+0,974

Vývoj podnikania

Štvrťročné tržby v miliardách USD048120,38Q1 ’250,79Q2 ’251,38Q3 ’252,04Q4 ’254,73Q1 ’2611,56Q2 ’26

Štvrťročné tržby v mld. USD. Q1 2025 až Q2 2026. [1]

Zobraziť presné údaje
Údaje z finančného grafu v miliónoch USD
Mil. USDTržbyPrevádzkový výsledok
Q1 2025376−935
Q2 2025787−1 200
Q3 20251 382−3 089
Q4 20252 040−2 836
Q1 20264 731−1 667
Q2 202611 555974
Čo vysvetľuje rozdiel medzi čistou stratou a peňažným tokom
−80,7 mld. USDČistá strata za prvý polrok 2026
+3,9 mld. USDPeňažný tok z prevádzky za prvý polrok 2026

Zmenu účtovnej hodnoty finančných nástrojov firma premietla do výsledku hospodárenia. Precenenie konvertibilných nástrojov, derivátových záväzkov a dohôd o budúcom kapitálovom vstupe znížilo polročný výsledok približne o 72,4 miliardy USD. Ďalších približne 8,7 miliardy USD súviselo so zaúčtovaním a precenením iných finančných nástrojov. Pri oboch sumách išlo o nepeňažné položky.

Peňažný tok z prevádzky ukazuje pohyb hotovosti pri bežnej činnosti. Ovplyvnilo ho aj to, kedy zákazníci zaplatili faktúry a kedy firma uhradila svoje záväzky. Za prvý polrok prevádzka priniesla 3,9 miliardy USD v hotovosti. Investičné výdavky sa vykazujú osobitne. [1][5]

Ekonomika rastu

Kedy lacnejšia úloha prinesie viac tržieb?

V septembri spoločnosť Anthropic predstavila model Opus 5.5. V jej testoch stálo spracovanie typickej úlohy pri predvolených nastaveniach približne o 40 % menej než pri Opus 5. Úspora pre zákazníka vyplývala z nižších cien za token aj z menšieho počtu tokenov na úlohu. Token je jednotka obsahu, ktorú model spracuje. [4]

V simulácii predpokladáme, že tržba firmy za jednu porovnateľnú platenú úlohu klesne o 40 %. Na udržanie rovnakých tržieb by firma potrebovala približne o 66,7 % viac úloh. Ak by ich počet stúpol na dvojnásobok, tržby z týchto úloh by vzrástli o 20 %.

Lacnejšie spracovanie môže zákazníkom sprístupniť úlohy, ktoré sa im doteraz neoplatili. Pre Anthropic je rozhodujúce, koľko takejto platenej práce pribudne.

Vyskúšajte vplyv vyššej spotreby

V príklade klesne tržba za jednu úlohu na 60 % pôvodnej sumy. Ak pôvodné tržby označíme číslom 100, hodnota 120 znamená rast o 20 %.

Pôvodný objem2,5-násobný objem
Pôvodné tržby
100
Nové tržby
120,0
Zmena tržieb+20,0 %

Pri dvojnásobnom počte porovnateľných úloh dosiahnu tržby 120 % pôvodnej hodnoty (2 × 60 %).

Cloudoví partneri uľahčujú prístup k zákazníkom

Claude je dostupný cez cloudové platformy Amazonu, Googlu a Microsoftu. Cloud poskytuje výpočtový výkon a softvér na diaľku. Firmy tak môžu zapojiť Claude do prostredia, ktoré už používajú. [6][7][8]

AmazonAWS
GoogleGoogle Cloud
MicrosoftAzure

Pri predaji cez tieto platformy Anthropic vykazuje tržby v hrubej výške. Poplatky partnerom účtuje samostatne ako náklad. Pri posudzovaní ziskovosti preto záleží aj na tom, koľko firme z predaja po týchto poplatkoch zostane. [1]

48 %

Podiel polročných tržieb z predaja cez cloudové platformy partnerov. Ide o spôsob predaja. Tá istá tržba môže byť zároveň účtovaná podľa spotreby. [1]

110 mld.

Minimálna celková suma v USD, ktorú sa spoločnosť zaviazala zaplatiť za služby Amazonu od mája 2026 do apríla 2036. Pri nižšej spotrebe dopláca rozdiel podľa podmienok a výnimiek v zmluve. [1]

> 80 %

Podiel tržieb za tretí štvrťrok 2026 z modelov uvedených počas šiestich mesiacov do konca septembra 2026. [1]

Čo tieto záväzky znamenajú pre budúcu ziskovosť

Rezervovaný výpočtový výkon umožňuje obslúžiť ďalších zákazníkov. Ak ho firma naplno využije, náklady na rezervovanú kapacitu sa rozložia medzi viac platených úloh. Pri slabšom dopyte musí Anthropic platiť za dohodnutú kapacitu aj vtedy, keď časť zostane nevyužitá.

Vysoký podiel nových modelov na tržbách naznačuje, že výskum zostane priebežným nákladom na udržanie konkurencieschopnosti aj pri ďalšom raste firmy.

Interaktívne ocenenie

Aký výnos môže priniesť rast spoločnosti Anthropic?

Náklady na výpočtový výkon a poplatky partnerom ovplyvňujú, koľko z tržieb firme zostane ako zisk. Z predpokladaného zisku v roku 2030 kalkulačka odvodí hodnotu všetkých akcií. Vyberte si scenár a posuvníkom vyskúšajte, ako vstupné ocenenie firmy ovplyvňuje výnos jednej akcie.

Model akcie od konca roka 2026 do konca roka 2030
Štvorročný výpočet v USD pri použití vlastných prostriedkov bez finančnej páky.

Za rok 2025 firma vykázala tržby 4,6 miliardy USD. Pre rok 2030 prvý scenár predpokladá 300 miliárd a druhý 500 miliárd USD, približne 65-násobok a 109-násobok tržieb za rok 2025. Tieto hodnoty sme zvolili na porovnanie. Tržby aj ziskovú maržu si môžete upraviť. [1][11]

0,8 bilióna USD3,0 bilióna USD

Posuvník nastavuje hodnotu všetkých akcií po IPO. Zahŕňa aj akcie, na ktoré by sa pri vstupe na burzu premenili existujúce finančné nástroje. Jeden bilión je 1 000 miliárd.

Tržby v roku 2030
300 mld. USD
Čistá zisková marža
25 %
Násobok ročného zisku (P/E) v roku 2030
30×
Nárast počtu akcií
15 %
Upraviť predpoklady

Čistá marža hovorí, aká časť tržieb firme zostane ako zisk po nákladoch a daniach. P/E je pomer ceny akcie k ročnému zisku na akciu. Pri P/E 30 sa všetky akcie oceňujú na 30-násobok ročného čistého zisku firmy.

Rastový scenár · modelový výnos akcie

+6,9 %ročne v USD

Za štyri roky by hodnota modelovej investície vzrástla o 30,4 %.

Z 10 000 USD na 13 043 USD
Z tržieb 300 mld. USD by pri marži 25 % zostal čistý zisk 75 mld. USD. Pri násobku 30 by všetky akcie mali hodnotu 2,25 bil. USD. Výnos jednej akcie zohľadňuje aj zmenu počtu akcií.
Vplyv vstupného ocenenia na ročný výnos pri rovnakých predpokladoch
Vplyv nákupnej ceny na ročný výnosPri 1,5 bilióna USD je modelový výnos 6,9 percenta ročne, pri 2 biliónoch mínus 0,5 percenta.-20 %-10 %0 %10 %20 %30 %0,81,52,03,0Vstupné ocenenie v biliónoch USD

Vodorovná os ukazuje nákupné ocenenie, zvislá modelový ročný výnos. Ostatné predpoklady zostávajú rovnaké.

Ročné percento vyjadruje stále tempo, pri ktorom by investícia za štyri roky dosiahla uvedenú sumu. Oba scenáre predpokladajú rast tržieb a kladný zisk. Skutočný vývoj môže priniesť aj stratu. Výsledok je v dolároch, bez dividend a pred poplatkami a daňami investora. [11]

Kalkulačka modeluje držbu akcie. Investago pri IPO ponúka rozdielové zmluvy (CFD), ktorých hodnota sa odvíja od pohybu ceny akcie. Finančná páka môže zosilniť zisk aj stratu. Výsledok ovplyvňujú aj rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou, financovanie a prípadné nútené uzavretie pozície. Štvorročné obdobie slúži na výpočet ocenenia firmy. [14]

Prednastavené rastové scenáre pri vstupnom ocenení 1,50 bil. USD
Predpoklady a výsledokRastový scenárVýraznejší rast
Tržby v mld. USD300500
Čistá marža / násobok zisku P/E25 % / 30×30 % / 35×
Dodatočný nárast počtu akcií15 %10 %
Modelový ročný výnos+6,9 %+33,6 %
Hodnota modelových 10 000 USD po štyroch rokoch13 043 USD31 818 USD
Ako počet akcií ovplyvňuje hodnotu jednej akcie

V máji 2026 získala spoločnosť Anthropic od investorov 65 miliárd USD. Po započítaní nového kapitálu dosiahlo ocenenie firmy 965 miliárd USD. Ocenenie pri vstupe na burzu bude závisieť od ceny v ponuke a počtu akcií po jej dokončení. [10]

Predstavte si firmu so 100 rovnakými akciami. Ak vydá ďalších 15, investor s jednou akciou bude vlastniť jednu zo 115. To je menší podiel než pôvodná jedna stotina. Pri rovnakom celkovom zisku tak na jednu akciu pripadne menšia suma. Tento účinok zohľadňujú oba scenáre.

Čo treba sledovať

Čo môže rastovú tézu oslabiť

Pri ďalších výsledkoch sledujte dve otázky. Budú zákazníci zadávať viac platenej práce? A prinesú vyššie tržby dostatočný zisk aj po zaplatení výpočtového výkonu a ďalšieho vývoja?

Konkurencia a odchod klientov

Firma, ktorá platí podľa spotreby, môže časť úloh zveriť konkurentovi. O tom, ktorý model použije, rozhoduje aj cena a kvalita výsledku pri konkrétnej práci.

Údaj na sledovanie

Ramp sleduje, koľko firiem v jeho vzorke každý mesiac zmení poskytovateľa AI. V období do septembra 2026 dosiahol trojmesačný priemer tohto podielu 8 %. Údaj zahŕňa prechody medzi rôznymi dodávateľmi. [12]

Nevyužitá kapacita a drahší vývoj

Minimálne platby za výpočtový výkon môžu zaťažiť hospodárenie, ak dopyt zaostane. Ďalšie generácie modelov si vyžiadajú pokračujúci výskum.

Čo by potvrdilo priaznivý vývoj

Priaznivým signálom by bolo, keby spolu s platenou spotrebou rástlo využitie objednanej kapacity a zlepšovala sa prevádzková marža.

Udržateľnosť časti tržieb

Spoločnosť odhaduje, že 5 až 7 % tržieb za prvých deväť mesiacov 2026 pochádzalo od klientov, u ktorých následne zistila porušenie pravidiel. [1]

Vplyv na rast

Obmedzenie týchto účtov môže krátkodobo spomaliť predaj. Rozhodujúce bude, akú časť výpadku nahradí spotreba ostatných zákazníkov.

Právne spory a hlasovacie práva

Podľa návrhu má spoločnosť zakladateľov získať prostredníctvom osobitnej akcie 50,1 % hlasov pri rozhodnutiach predkladaných akcionárom. Budúci verejní akcionári tak budú mať pri týchto hlasovaniach menšinové postavenie. [1]

Správa spoločnosti a tréningové dáta

Právo voliť a odvolávať väčšinu členov predstavenstva má podľa návrhu Long-Term Benefit Trust. O obsadení týchto kresiel teda rozhoduje osobitný orgán. [1]

V júli 2026 súd schválil dohodu o urovnaní sporu Bartz za 1,5 miliardy USD. V registračnom dokumente spoločnosť opisuje aj ďalšie autorskoprávne spory. [1] [13]

Ponuka akcií po IPO

Po skončení dočasného zákazu predaja môžu súčasní akcionári ponúknuť svoje akcie na trhu. Väčší počet predávajúcich môže vyvíjať tlak na cenu, hoci počet už vydaných akcií sa tým nemení.

Podmienky uvoľňovania akcií

Predbežný prospekt uvádza niekoľko období zákazu predaja (lock-up) aj výnimky. Presné podmienky treba porovnať s konečným prospektom. Po otvorení trhu sa prvý obchod môže uskutočniť za inú cenu, než bola cena pri úpise. [1]

Vysoké ocenenie a kurz dolára

Ak nákupná cena už odráža veľmi priaznivé očakávania, aj rastúca firma môže priniesť slabý výnos. Pri rovnakej dolárovej cene akcie oslabujúci dolár znižuje jej hodnotu po prepočte na eurá. Posilnenie dolára pôsobí opačne.

Čo porovnať pred rozhodnutím

Po zverejnení podmienok IPO vynásobte cenu jednej akcie celkovým počtom akcií s porovnateľnými majetkovými právami po ponuke. Počet akcií predávaných v samotnom IPO tvorí iba časť tohto celku. Výsledné ocenenie môžete porovnať s vlastným scenárom.

Pripravované IPO Anthropic

Pripravte si porovnanie ešte pred oznámením ceny

Výdavky existujúcich klientov rástli a druhý štvrťrok firme priniesol prevádzkový zisk. V kalkulačke si zvoľte scenár tržieb a ziskovosti do roku 2030. Keď Anthropic zverejní cenu a celkový počet akcií po IPO, budete môcť ocenenie ponuky porovnať so svojím scenárom.

Zdroje a metodika

Stav ponuky sme skontrolovali 2. novembra 2026. Ročné výsledky za rok 2025 sú auditované. Údaje za jednotlivé štvrťroky a prvý polrok 2026 sú neauditované.

  1. 1Registračný dokument S-1 spoločnosti Anthropic ↗SEC, 26. október 2026. Finančné výkazy, definície ukazovateľov, zmluvy s partnermi a navrhované práva akcionárov.
  2. 2Oznámenie spoločnosti Anthropic o podaní dokumentu S-1 ↗Anthropic, 26. október 2026. Firma oznámila navrhovaný symbol ANT a uviedla, ktoré podmienky ponuky sa ešte majú určiť.
  3. 3Tri čísla z pripravovaného IPO Anthropic ↗ProShares, október 2026. Komentár k výsledkom firmy a k podielu najväčších zákazníkov na jej tržbách. Podiely vychádzajú priamo z dokumentu S-1.
  4. 4Predstavenie modelu Claude Opus 5.5 ↗Anthropic, 22. september 2026. Výsledky testov dodávateľa pri typických úlohách a predvolených nastaveniach.
  5. 5Tržby a čistá strata pred IPO ↗Reuters prostredníctvom Euronext, 26. október 2026. Kontext k výsledkom za prvý polrok. Presné účtovné údaje pochádzajú z dokumentu S-1.
  6. 6Rozšírenie spolupráce s Amazonom ↗Anthropic, 20. apríl 2026. Výpočtová infraštruktúra a sprístupnenie modelov cez partnerské platformy. Sumu zmluvného záväzku uvádza dokument S-1.
  7. 7Spolupráca s Googlom a Broadcomom ↗Anthropic, 6. apríl 2026. Rozšírenie výpočtovej kapacity a distribúcia modelov.
  8. 8Spolupráca spoločností Microsoft, NVIDIA a Anthropic ↗Anthropic, 18. november 2025. Sprístupnenie Claude zákazníkom platformy Microsoft Azure.
  9. 9Register podaní spoločnosti Anthropic ↗SEC EDGAR. Pri kontrole 2. novembra 2026 bol posledným verejným podaním k tejto ponuke formulár S-1 z 26. októbra.
  10. 10Súkromné financovanie zo série H ↗Anthropic, 28. máj 2026. Firma získala 65 miliárd USD pri ocenení 965 miliárd USD po financovaní.
  11. 11Ako počítame výnos akcieNajprv vynásobíme tržby za rok 2030 čistou maržou. Výsledný čistý zisk vynásobíme zvoleným P/E. Tak získame modelovú hodnotu všetkých akcií na konci obdobia.Koncové ocenenie vydelíme vstupným ocenením. Obe sumy musia byť v rovnakých jednotkách. Výsledok potom vydelíme faktorom nárastu počtu akcií. Pri náraste o 15 % použijeme faktor 1,15. Tým získame pomer koncovej a počiatočnej hodnoty jednej akcie.Počiatočných 10 000 USD vynásobíme týmto pomerom. Priemerný ročný výnos v percentách dostaneme tak, že zo štvrtej odmocniny pomeru odpočítame jednotku a výsledok vynásobíme číslom 100. Počítame bez priebežného zaokrúhľovania za štyri roky od konca roka 2026 do konca roka 2030.Tržby, marža, P/E a počet akcií sú autorské predpoklady. Oba varianty počítajú s kladným čistým ziskom a nemajú priradené pravdepodobnosti. Pri čistej strate by bolo potrebné zvoliť iný spôsob ocenenia. Prípadný prínos nového kapitálu sa premieta len do zvolenej hodnoty firmy v roku 2030.
  12. 12Ako často firmy menia dodávateľa AI ↗Ramp Economics Lab, 6. október 2026. Trojmesačný priemer mesačných podielov firiem, ktoré vo vzorke zmenili dodávateľa.
  13. 13Urovnanie sporu Bartz proti Anthropic ↗Správca dohody o urovnaní sporu. Súd dohodu definitívne schválil 20. júla 2026.
  14. 14IPO služba Investago ↗Investago. Podmienky predobjednávky CFD, spôsob realizácie pokynu a vzťah produktu k podkladovej akcii.
Kontakt

Neváhajte nás kontaktovať

Neváhajte nám poslať akúkoľvek požiadavku. Náš tím podpory je k dispozícii 5 dní v týždni.

Svgviewer Output (4)
Podpora

+357 25 010426 (Po–Pia 8:30–17:00)

[email protected]

Svgviewer Output (6)
CZ Miestne centrum podpory+420 538 890 392 (Po–Pia 8:30–17:00)

Varovanie pred rizikom: Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74.25% účtov neprofesionálnych investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.