Anthropic a tőzsdei bevezetés előtt

Diana BW
Diana Fatiková
Az Investago vezető elemzője
Thumb Shutterstock 2790499881
16,3 mrd

Árbevétel 2026 első felében

Egy évvel korábban megközelítőleg 1,2 milliárd USD volt. [1]

11 900+

Nagy ügyfelek

A vállalat mindegyiküktől legalább 100 000 USD árbevételt számolt el a 2026. szeptember 30-ig tartó 12 hónapban. [1]

974 millió

Üzemi eredmény 2026 második negyedévében

Ennyivel haladta meg az árbevétel a működési költségeket. [1]

Lehetőség

A meglévő ügyfelek további növekedést hozhatnak

Az Anthropic fejleszti a Claude mesterségesintelligencia-modelleket. A vállalatok kódírásra, szövegfeldolgozásra és dokumentumok értékelésére használják őket. A Claude közvetlenül az alkalmazásban is használható, vagy egy alkalmazásprogramozási felületen (API) keresztül a vállalat saját szoftveréhez kapcsolható. [1]

A 2026 első félévi árbevétel megközelítőleg 80 %-a használatalapú díjazású szolgáltatásokból származott. Ha az ügyfél azonos egységár mellett többet használja a szolgáltatást, a fizetendő összeg is nő. A fennmaradó megközelítőleg 20 %-ot az előfizetések adták. [1]

Ha a Claude beválik egy csapatnál, egy másik részleg is igénybe veheti a már jóváhagyott szolgáltatót és a vállalati szoftverrel kialakított kapcsolatot. Ez lehetőséget ad az Anthropicnak arra, hogy ugyanattól az ügyféltől több árbevételt szerezzen.

Szemléltető felhasználási lehetőségek egy ügyfélnél

Az egyedi feladatoktól a mindennapi munkáig

A Claude segít a fejlesztőknek kódot írni és ellenőrizni. Ha az eszköz beválik egy csapatnál, a vállalat más fejlesztők számára is elérhetővé teheti.

Az időmegtakarítás és az eredmények minősége dönti el, hogy a vállalat más csapatokra is kiterjeszti-e a használatot.

Nőtt a meglévő ügyfelek költése

≈ 9×

Az ugyanattól az ügyfélcsoporttól származó árbevétel 2026 harmadik negyedévében az egy évvel korábbi érték megközelítőleg 900 %-át érte el. Az eredeti 100 USD-re így megközelítőleg 900 USD jutott. Ez körülbelül 800 %-os növekedés. [1]

A számítás azokat az ügyfeleket is tartalmazza, akik távoztak vagy csökkentették a használatot. Az Anthropic a Claude Pro és Max csomagok előfizetőit kizárja belőle.

Csökkent az öt legnagyobb ügyfél részesedése az árbevételből

Q1 2026 · az öt legnagyobb ügyfél36 %
Q3 2026 · az öt legnagyobb ügyfél21 %
Az öt legnagyobb ügyfélA többi ügyfél

Részesedésük megközelítőleg 36 %-ról 21 %-ra csökkent, miközben a vállalat szerint a harmadik negyedévben az öt legnagyobb ügyfél mindegyikétől származó árbevétel új csúcsot ért el. [1][3]

Eredmények

A második negyedév már üzemi nyereséget hozott

Az S-1 dokumentum 2026 szeptemberéig követi az ügyfelek költését, teljes pénzügyi eredményeket azonban csak június végéig közöl. A második negyedévre a vállalat 11,6 milliárd USD árbevételt és 974 millió USD üzemi nyereséget jelentett. Minden 100 USD árbevételre megközelítőleg 8,43 USD üzemi nyereség jutott. Az üzemi eredményhányad így elérte a 8,4 %-ot. [1]

Az első negyedévben a működési költségek még meghaladták az árbevételt. A második negyedévben az árbevétel megközelítőleg 144 %-kal nőtt az elsőhöz képest, míg a működési költségek körülbelül 65 %-kal emelkedtek. Ez a különbség segítette a vállalatot az üzemi nyereség elérésében.

A teljes első félévre a vállalat 693 millió USD üzemi veszteséget jelentett. A pénzügyi tételek és az adók figyelembevétele után a nettó veszteség elérte a 80,7 milliárd USD-t. A legnagyobb hatást a pénzügyi instrumentumok számviteli átértékelése gyakorolta. [1]

2026 első két negyedévének összehasonlítása milliárd USD-ben
Milliárd USDQ1 2026Q2 2026
Árbevétel4,73111,555
Működési költségek6,39810,581
Üzemi eredmény−1,667+0,974

Az üzleti teljesítmény alakulása

Negyedéves árbevétel milliárd USD-ben048120,38Q1 ’250,79Q2 ’251,38Q3 ’252,04Q4 ’254,73Q1 ’2611,56Q2 ’26

Negyedéves árbevétel milliárd USD-ben. Q1 2025 és Q2 2026 között. [1]

Pontos adatok megjelenítése
A pénzügyi grafikon adatai millió USD-ben
Millió USDÁrbevételÜzemi eredmény
Q1 2025376−935
Q2 2025787−1200
Q3 20251382−3089
Q4 20252040−2836
Q1 20264731−1667
Q2 202611 555974
Mi magyarázza a nettó veszteség és a pénzáramlás közötti különbséget?
−80,7 mrd USDNettó veszteség 2026 első felében
+3,9 mrd USDMűködési cash flow 2026 első felében

A vállalat a pénzügyi instrumentumok könyv szerinti értékének változását az eredményben számolta el. Az átváltható instrumentumok, a származékos kötelezettségek és a jövőbeli tőkebefektetési megállapodások átértékelése megközelítőleg 72,4 milliárd USD-vel csökkentette a féléves eredményt. További körülbelül 8,7 milliárd USD más pénzügyi instrumentumok elszámolásához és átértékeléséhez kapcsolódott. Mindkét összeg pénzmozgással nem járó tétel volt.

A működési cash flow a szokásos üzleti tevékenység pénzmozgásait mutatja. Az is befolyásolta, hogy az ügyfelek mikor fizették ki számláikat, és a vállalat mikor rendezte kötelezettségeit. Az első félévben a működés 3,9 milliárd USD készpénzt termelt. A beruházási kiadásokat külön mutatják ki. [1][5]

A növekedés gazdaságtana

Mikor hoz több árbevételt egy olcsóbb feladat?

Az Anthropic szeptemberben mutatta be az Opus 5.5 modellt. Saját tesztjeiben egy tipikus feladat feldolgozása az alapértelmezett beállítások mellett megközelítőleg 40 %-kal került kevesebbe, mint az Opus 5 esetében. Az ügyfelek megtakarítása az alacsonyabb tokenenkénti árból és a feladatonként felhasznált kevesebb tokenből adódott. A token a modell által feldolgozott tartalom egyik egysége. [4]

A szimulációban azt feltételezzük, hogy a vállalat egy összehasonlítható fizetős feladatból származó árbevétele 40 %-kal csökken. Azonos árbevétel fenntartásához a vállalatnak megközelítőleg 66,7 %-kal több feladatra lenne szüksége. Ha a feladatok száma megduplázódna, az ezekből származó árbevétel 20 %-kal nőne.

Az olcsóbb feldolgozás olyan feladatokat is gazdaságossá tehet az ügyfelek számára, amelyek korábban nem érték meg a költséget. Az Anthropic számára az a döntő, hogy ebből mennyi további fizetős munka keletkezik.

Próbálja ki a nagyobb használat hatását

A példában az egy feladatra jutó árbevétel az eredeti összeg 60 %-ára csökken. Ha a kezdeti árbevételt 100-nak vesszük, a 120-as érték 20 %-os növekedést jelent.

Eredeti mennyiség2,5-szeres mennyiség
Eredeti árbevétel
100
Új árbevétel
120,0
Árbevétel-változás+20,0 %

Kétszer annyi összehasonlítható feladat esetén az árbevétel eléri az eredeti érték 120 %-át (2 × 60 %).

A felhőszolgáltató partnerek megkönnyítik az ügyfelek elérését

A Claude az Amazon, a Google és a Microsoft felhőplatformjain keresztül érhető el. A felhő távolról biztosít számítási kapacitást és szoftvert. A vállalatok így abba a környezetbe illeszthetik a Claude-ot, amelyet már használnak. [6][7][8]

AmazonAWS
GoogleGoogle Cloud
MicrosoftAzure

Az Anthropic ezeken a platformokon keresztül történő értékesítéseit bruttó árbevételként mutatja ki. A partnerdíjakat külön költségként számolja el. A jövedelmezőség értékelésekor ezért az is számít, mennyi marad a vállalatnál az értékesítésből e díjak után. [1]

48 %

A partnerek felhőplatformjain keresztüli értékesítés részesedése a féléves árbevételből. Ez egy értékesítési csatorna. Ugyanez az árbevétel egyúttal használatalapú elszámolásból is származhat. [1]

110 mrd

Az a minimális teljes összeg USD-ben, amelyet a vállalat 2026 májusától 2036 áprilisáig az Amazon szolgáltatásaiért vállalt kifizetni. Alacsonyabb használat esetén a szerződés feltételei és kivételei szerint megfizeti a különbözetet. [1]

> 80 %

A 2026. szeptember végéig tartó hat hónapban bemutatott modellek részesedése a 2026 harmadik negyedévi árbevételből. [1]

Mit jelentenek ezek a kötelezettségek a jövőbeli jövedelmezőség szempontjából?

A lefoglalt számítási kapacitás további ügyfelek kiszolgálását teszi lehetővé. Ha a vállalat teljesen kihasználja, a lekötött kapacitás költsége több fizetős feladat között oszlik meg. Gyengébb kereslet esetén az Anthropic akkor is köteles fizetni a megállapodás szerinti kapacitásért, ha annak egy része kihasználatlan marad.

Az új modellek magas árbevételi részesedése arra utal, hogy a kutatás a további növekedés mellett is a versenyképesség fenntartásának folyamatos költsége marad.

Interaktív értékelés

Milyen hozamot hozhat az Anthropic növekedése?

A számítási kapacitás költségei és a partnerdíjak befolyásolják, hogy az árbevételből mennyi marad nyereségként. A kalkulátor a 2030-ra feltételezett nyereségből vezeti le az összes részvény értékét. Válasszon forgatókönyvet, és a csúszkával próbálja ki, hogyan befolyásolja a belépéskori vállalatértékelés az egy részvényre jutó hozamot.

Részvénymodell 2026 végétől 2030 végéig
Négyéves számítás USD-ben, saját forrás felhasználásával, tőkeáttétel nélkül.

A vállalat 2025-re 4,6 milliárd USD árbevételt jelentett. 2030-ra az első forgatókönyv 300 milliárd, a második 500 milliárd USD-t feltételez, a 2025-ös árbevétel megközelítőleg 65-szörösét, illetve 109-szeresét. Ezeket az értékeket összehasonlítás céljából választottuk. Az árbevételt és a nyereséghányadot is módosíthatja. [1][11]

0,8 billió USD3,0 billió USD

A csúszka az IPO utáni összes részvény értékét állítja be. Azokat a részvényeket is tartalmazza, amelyekre a meglévő pénzügyi instrumentumok a tőzsdei bevezetéskor átválthatók lennének. Egy billió 1 000 milliárd.

Árbevétel 2030-ban
300 mrd USD
Nettó nyereséghányad
25 %
Éves nyereségszorzó (P/E) 2030-ban
30×
A részvényszám növekedése
15 %
Feltételezések módosítása

A nettó nyereséghányad azt mutatja meg, hogy az árbevétel mekkora része marad a vállalatnál nyereségként a költségek és adók után. A P/E a részvényár és az egy részvényre jutó éves nyereség aránya. 30-as P/E esetén az összes részvény értéke a vállalat éves nettó nyereségének 30-szorosa.

Növekedési forgatókönyv · modellezett részvényhozam

+6,9 %évente, USD-ben

Négy év alatt a modellezett befektetés értéke 30,4 %-kal nőne.

10 000 USD-ből 13 043 USD
300 milliárd USD árbevételből 25 %-os nyereséghányad mellett 75 milliárd USD nettó nyereség maradna. 30-as szorzóval az összes részvény értéke 2,25 billió USD lenne. Az egy részvényre jutó hozam a részvényszám változását is figyelembe veszi.
A belépéskori értékelés hatása az éves hozamra azonos feltételezések mellett
A vételár hatása az éves hozamra1,5 billió USD-nél a modellezett éves hozam 6,9 százalék, 2 billiónál mínusz 0,5 százalék.-20 %-10 %0 %10 %20 %30 %0,81,52,03,0Belépéskori értékelés billió USD-ben

A vízszintes tengely a vásárláskori értékelést, a függőleges a modellezett éves hozamot mutatja. A többi feltételezés változatlan.

Az éves százalék azt az állandó ütemet mutatja, amellyel a befektetés négy év alatt elérné a jelzett összeget. Mindkét forgatókönyv árbevétel-növekedést és pozitív nyereséget feltételez. A tényleges alakulás veszteséget is hozhat. Az eredmény dollárban értendő, osztalék nélkül, a befektető díjai és adói előtt. [11]

A kalkulátor részvénytartást modellez. Az Investago az IPO-khoz kapcsolódóan különbözeti ügyleteket (CFD) kínál, amelyek értéke a részvényárfolyam mozgásától függ. A tőkeáttétel a nyereséget és a veszteséget is felerősítheti. Az eredményt a vételi és eladási ár közötti különbség, a finanszírozás, valamint a pozíció esetleges kényszerzárása is befolyásolja. A négyéves időszak a vállalatértékelés számítását szolgálja. [14]

Az előre beállított növekedési forgatókönyvek belépéskori értékelése: 1,50 billió USD
Feltételezések és eredményNövekedési forgatókönyvErőteljesebb növekedés
Árbevétel milliárd USD-ben300500
Nettó nyereséghányad / P/E nyereségszorzó25 % / 30×30 % / 35×
A részvényszám további növekedése15 %10 %
Modellezett éves hozam+6,9 %+33,6 %
A modellezett 10 000 USD értéke négy év múlva13 043 USD31 818 USD
Hogyan befolyásolja a részvényszám egy részvény értékét?

Az Anthropic 2026 májusában 65 milliárd USD-t vont be befektetőktől. Az új tőke figyelembevételével a vállalat értékelése elérte a 965 milliárd USD-t. A tőzsdei bevezetéskori értékelés az ajánlati ártól és az ajánlat lezárása utáni részvényszámtól függ. [10]

Képzeljen el egy vállalatot 100 azonos részvénnyel. Ha további 15-öt bocsát ki, az egy részvénnyel rendelkező befektető a 115 részvény egyikét birtokolja majd. Ez kisebb tulajdoni hányad az eredeti egy századnál. Azonos teljes nyereség mellett így egy részvényre kisebb összeg jut. Mindkét forgatókönyv figyelembe veszi ezt a hatást.

Mire érdemes figyelni?

Mi gyengítheti a növekedési várakozást?

A következő eredményeknél két kérdésre figyeljen. Több fizetős munkát rendelnek-e az ügyfelek? És a magasabb árbevétel elegendő nyereséget hoz-e a számítási kapacitás és a további fejlesztés kifizetése után is?

Verseny és ügyfélvesztés

A használat alapján fizető vállalat a feladatok egy részét versenytársra bízhatja. A modell kiválasztásában az ár és az adott munkánál elért eredmény minősége is szerepet játszik.

Figyelemmel kísérendő adat

A Ramp azt követi, hogy a mintájában szereplő vállalatok közül havonta hányan váltanak AI-szolgáltatót. A 2026 szeptemberéig tartó időszakban ennek az aránynak a háromhavi átlaga elérte a 8 %-ot. Az adat különböző szolgáltatók közötti váltásokat tartalmaz. [12]

Kihasználatlan kapacitás és drágább fejlesztés

A számítási kapacitásért vállalt minimumfizetések megterhelhetik a gazdálkodást, ha a kereslet elmarad a várttól. A következő modellgenerációk további kutatást igényelnek.

Mi erősítené meg a kedvező alakulást?

Kedvező jel lenne, ha a fizetős használattal együtt a lekötött kapacitás kihasználtsága is nőne, és javulna az üzemi eredményhányad.

Az árbevétel egy részének fenntarthatósága

A vállalat becslése szerint 2026 első kilenc hónapjának árbevételéből 5–7 % olyan ügyfelektől származott, akiknél később szabálysértést állapított meg. [1]

Hatás a növekedésre

E fiókok korlátozása rövid távon lassíthatja az értékesítést. Az lesz a döntő, hogy a kiesés mekkora részét pótolja a többi ügyfél használata.

Jogi viták és szavazati jogok

A javaslat szerint az alapítók vállalata egy különleges részvény révén a részvényesek elé terjesztett döntésekben a szavazatok 50,1 %-át szerezné meg. A nyilvános piac jövőbeli részvényesei így ezeken a szavazásokon kisebbségi helyzetben lennének. [1]

Vállalatirányítás és tanítóadatok

A javaslat szerint az igazgatósági tagok többségének megválasztására és visszahívására a Long-Term Benefit Trust lenne jogosult. E helyek betöltéséről tehát egy külön testület döntene. [1]

A bíróság 2026 júliusában jóváhagyta a Bartz-ügyben kötött, 1,5 milliárd USD összegű egyezséget. A regisztrációs dokumentumban a vállalat további szerzői jogi vitákat is ismertet. [1] [13]

Részvénykínálat az IPO után

Az átmeneti eladási tilalom lejárta után a jelenlegi részvényesek a piacon kínálhatják részvényeiket. A több eladó nyomást gyakorolhat az árfolyamra, miközben a már kibocsátott részvények száma ettől nem változik.

A részvényeladási korlátozások feloldásának feltételei

Az előzetes tájékoztató több eladási tilalmi időszakot (lock-up) és kivételt ismertet. A pontos feltételeket össze kell vetni a végleges tájékoztatóval. A kereskedés megnyitása után az első ügylet a jegyzési ártól eltérő áron is létrejöhet. [1]

Magas értékelés és a dollár árfolyama

Ha a vételár már nagyon kedvező várakozásokat tükröz, egy növekvő vállalat is hozhat gyenge hozamot. Változatlan dollárban kifejezett részvényár mellett a gyengülő dollár csökkenti az euróra átszámított értéket. Az erősödő dollár hatása fordított.

Mit hasonlítson össze a döntés előtt?

Az IPO feltételeinek közzététele után szorozza meg egy részvény árát az ajánlat után fennálló, összehasonlítható vagyoni jogokat biztosító részvények teljes számával. Az IPO során értékesített részvények száma ennek csak egy része. Az így kapott értékelést összevetheti saját forgatókönyvével.

Az Anthropic tervezett IPO-ja

Készítse el az összehasonlítást még az ár bejelentése előtt

A meglévő ügyfelek költése nőtt, a második negyedév pedig üzemi nyereséget hozott a vállalatnak. Válasszon a kalkulátorban 2030-ig szóló árbevételi és jövedelmezőségi forgatókönyvet. Amikor az Anthropic közzéteszi az árat és az IPO utáni teljes részvényszámot, összevetheti az ajánlat értékelését saját forgatókönyvével.

Források és módszertan

Az ajánlat állapotát 2026. november 2-án ellenőriztük. A 2025. évi eredmények auditáltak. Az egyes negyedévek és 2026 első félévének adatai nem auditáltak.

  1. 1Az Anthropic S-1 regisztrációs dokumentuma ↗SEC, 2026. október 26. Pénzügyi kimutatások, mutatók meghatározása, partnerszerződések és javasolt részvényesi jogok.
  2. 2Az Anthropic bejelentése az S-1 dokumentum benyújtásáról ↗Anthropic, 2026. október 26. A vállalat bejelentette a javasolt ANT tőzsdei jelzést, és megnevezte az ajánlat még meghatározandó feltételeit.
  3. 3Három szám az Anthropic tervezett IPO-jából ↗ProShares, 2026. október. Kommentár a vállalat eredményeiről és a legnagyobb ügyfelek árbevételi részesedéséről. Az arányok közvetlenül az S-1 dokumentumból származnak.
  4. 4A Claude Opus 5.5 bemutatása ↗Anthropic, 2026. szeptember 22. A szolgáltató teszteredményei tipikus feladatoknál, alapértelmezett beállítások mellett.
  5. 5Árbevétel és nettó veszteség az IPO előtt ↗Reuters az Euronexten keresztül, 2026. október 26. Az első féléves eredmények háttere. A pontos számviteli adatok az S-1 dokumentumból származnak.
  6. 6Az Amazonnal való együttműködés bővítése ↗Anthropic, 2026. április 20. Számítási infrastruktúra és a modellek elérhetővé tétele partnerplatformokon. A szerződéses kötelezettség összegét az S-1 dokumentum tartalmazza.
  7. 7Együttműködés a Google-lel és a Broadcommal ↗Anthropic, 2026. április 6. A számítási kapacitás bővítése és a modellek terjesztése.
  8. 8A Microsoft, az NVIDIA és az Anthropic együttműködése ↗Anthropic, 2025. november 18. A Claude elérhetővé tétele a Microsoft Azure ügyfelei számára.
  9. 9Az Anthropic beadványainak nyilvántartása ↗SEC EDGAR. A 2026. november 2-i ellenőrzéskor az ajánlathoz kapcsolódó legutóbbi nyilvános beadvány az október 26-i S-1 űrlap volt.
  10. 10H sorozatú magántőkebevonás ↗Anthropic, 2026. május 28. A vállalat 65 milliárd USD-t vont be, 965 milliárd USD finanszírozás utáni értékelés mellett.
  11. 11Hogyan számítjuk a részvényhozamot?Először a 2030-as árbevételt megszorozzuk a nettó nyereséghányaddal. Az így kapott nettó nyereséget megszorozzuk a választott P/E-vel. Ez adja az összes részvény modellezett értékét az időszak végén.A végső értékelést elosztjuk a belépéskori értékeléssel. Mindkét összegnek azonos mértékegységben kell szerepelnie. Az eredményt ezután elosztjuk a részvényszám növekedési tényezőjével. 15 %-os növekedésnél 1,15-ös tényezőt használunk. Így kapjuk meg egy részvény végső és kezdeti értékének arányát.A kezdeti 10 000 USD-t megszorozzuk ezzel az aránnyal. Az átlagos éves hozam százalékos értékéhez az arány negyedik gyökéből kivonunk egyet, majd az eredményt megszorozzuk százzal. Közbenső kerekítés nélkül számolunk a 2026 végétől 2030 végéig tartó négy évre.Az árbevétel, a nyereséghányad, a P/E és a részvényszám a szerzők feltételezése. Mindkét változat pozitív nettó nyereséggel számol, és egyikhez sem rendeltünk valószínűséget. Nettó veszteség esetén más értékelési módszert kellene választani. Az új tőke esetleges előnye csak a 2030-ra választott vállalatértékben jelenik meg.
  12. 12Milyen gyakran váltanak AI-szolgáltatót a vállalatok? ↗Ramp Economics Lab, 2026. október 6. A mintában szolgáltatót váltó vállalatok havi arányának háromhavi átlaga.
  13. 13Egyezség a Bartz kontra Anthropic ügyben ↗Az egyezség adminisztrátora. A bíróság 2026. július 20-án véglegesen jóváhagyta az egyezséget.
  14. 14Az Investago IPO-szolgáltatása ↗Investago. A CFD-előrendelés feltételei, a megbízás végrehajtása és a termék kapcsolata a mögöttes részvénnyel.
Kapcsolat

Ne habozzon kapcsolatba lépni velünk

Ne habozzon elküldeni nekünk bármilyen kérést. Ügyféltámogatási csapatunk heti 5 napon áll rendelkezésére.

Kockázati figyelmeztetés: A CFD összetett eszköz, és a tőkeáttétel miatt a hirtelen veszteség magas kockázatával jár. Ennél a szolgáltatónál a lakossági befektetői számlák 74.25%-án veszteség keletkezik a CFD-kereskedés során. Fontolja meg, hogy érti-e a CFD-k működését, és hogy megengedheti-e magának a pénze elvesztésének magas kockázatát.